WebAR Nedir Thumb
14 Nisan 2022

WebAR Nedir

ile Recep Ertekin

WebAR nedir veya Web tabanlı AR nedir sorusuna yanıt olarak, Artırılmış Gerçeklik (AR) deneyimlerinin bütünüyle web browserlar üzerinden görüntülenebildiği bir çeşit AR deneyimidir. WebAR nitelikleri sayesinde kullanıcılar herhangi bir tatbik indirmeden 3D içerikleri bulundukları yerde tamamen mobil cihazlarındaki internet tarayıcıları üstünden Artırılmış Gerçeklik (AR) olarak görüntüleme zenginliğine sahiptirler. Artırılmış Gerçeklik (AR) uygulamaları son yıllarda yaygın bulunmasına rağmen AR edinim için kullananların kesinlikle bir uygulama indirmesine ihtiyaç olmaktaydı. Öte yandan son yıllarda internet tarayıcıların özelliklerinin gelişmesi ile birlikte Chrome, Brave, Mozilla vb çok fazlaca web tarayıcı sadece web siteleri içerisinde gezinmek için değil bununla birlikte birer uygulama gibi yüksek işlem gücü gerektiren fonksiyonları da çalıştırabilme gücüne haiz oldu. Özellikle tarayıcıların WebGL şeklinde 3D görüntüleme teknolojileri daha fazla destek sunar hale gelmesi ile beraber WebAR da yükselişe geçmiş oldu.

WebAR özelliği sayesinde internet sitesine entegre edilen kod ile mobil kullanıcılar sayfa web sitesi içinde ilgili içeriklere tıkladıklarında cihazlarının kameraları açılmakta ve herhangi bir tatbik indirmeden tamamen web tarayıcılar üzerinden yönlendirilerek AR uygulamayı deneyimlemeleri sağlanmakta. Artırılmış Gerçeklik (AR) içeriklerinin uğraşsız bir halde görüntülenebilmesi ziyaretçilerin AR adaptasyonu artırmakta bu halde AR içeriklere olan talebinde yükselmesini sağlamaktadır. Ayrıca markalarında bilhassa e-ticaret tarafında içeriklerini tümüyle internet siteleri aracılığıyla Artırılmış Gerçeklik (AR) olarak müşterilerinin etkileşimi & dönüşümünü artırmakta ve bununla beraber satış oranlarını yükseltmektedir.

WebAR Nedir Stock

Google bilhassa WebAR içeriklerinin yaygınlaşması ve internet içeriklerinin geleneksel PNG vb görsel formatlar yerine GLB & GLTF gibi üç boyutlu modeller içeren içeriklere evrilmesi üzerine çalışmalar yürütmektedir. Bunun için temel bir takım içeriklerin üç boyutlu modellerini hazırlamakta (doğa içerikleri – hayvanlar, bilimsel mevzular – ay kapsülü, vb) ve bu tarz şeyleri arama sonuçlarında listelenmektedir.

Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisinin son yıllarda çok süratli yükselmesinin en mühim sebeplerinden biri hemen hemen bir oldukça cihazın Web tabanlı AR teknolojisini destekliyor olmasından kaynaklanmaktadır. Bugün orta-alt segment bir fazlaca telefon ve kullandıkları web tarayıcılar WebAR hususi durumunu desteklemektedir. WebAR ayrıca daha evvelinde Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisini kendi iş modeline yürütmek isteyen fakat bunu müşterilerine ek bir uygulama indirmekte zorluk çeken şirketler içinde çok büyük avantaj sağlamaktadır. WebAR özelliği yardımıyla firmalar kolayca ürünlerini müşterilerine web siteleri üzerinden ve herhangi ek bir tatbik indirmeye gereksinim olmadan Augmented Reality (AR) olarak gösterebilme şansına sahip olmuşlardır.