Özel Eğitimde Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları Thumb
30 Nisan 2022

Özel Eğitimde Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları

ile Recep Ertekin

Özel eğitimde artırılmış gerçeklik konusu gerçekten üzerinde durulması gereken bir konu. Son yıllarda eğitimde yenilikçi teknolojilerin kullanımı konusunda bir çok örnek görmüştük fakat özel eğitimde bu teknolojilerin kullanımı daha hassas bir konu olduğu için bu konuda adımlar daha yavaş atılmakta. Sizlere bu yazımızda bununla ilgili özel eğitimde artırılmış gerçeklik konusuna açıklık getireceğiz ve halihazırda kullanımlarından bahsedeceğiz.

Artırılmış Gerçeklik Özel Eğitimde Nasıl Kullanılabilir?

Son birkaç yılda, sanal gerçekliğin popülaritesi arttı. Bunun yanında artırılmış gerçeklik (AR), katılımcıyı yapay bir ortama tamamen daldırmadan gerçeğe daha fazla dijital bilgi eklemenin popüler bir yolu haline geliyor. Bu teknolojiler son zamanlarda oyun kapsamının ötesine geçerek daha pratik uygulamalara dönüşmüştür.

Sağlık, eğitim ve seyahat gibi çeşitli işletmeler bu teknolojileri modellerine entegre ediyor. Örneğin, konaklama endüstrisi, pandeminin zorluklarında gezinmek için bu yüksek teknoloji çözümlerini kullanıyor. VR, gezginlere otel kat planlarına ve demo güvenlik özelliklerine gelişmiş bir bakış sağlarken, AR, telefonları aracılığıyla haritalar, özellikler ve konsiyerj avantajlarıyla etkileşimde bulunmalarına yardımcı olur.

AR ve VR eğitim endüstrisine de yardımcı olabilir. Uzaktan eğitim, birçok öğrencinin pandemi yoluyla çalışmalarına devam etmesine izin vermiş olsa da, uzaktan eğitim tüm öğrenciler için uygun değildir. Özel eğitim müfredatlarındaki öğrencilere özellikle meydan okunmuştur.

Uzaktan eğitime duyulan ihtiyaç devam ettikçe, engelli veya zorlukları nedeniyle elden ele rehberlik veya benzeri bir eğitime ihtiyaç duyanlar gibi öğrencilere yardımcı olmak için yeni araçlar ve platformlar kullanılmalıdır. Diğerleri odaklanmayı sürdürmek veya bir ekranla etkileşimde bulunmak için mücadele edebilir. Sanal gerçeklik, özel eğitimdeki bazı öğrencilerin kullanması için çok ezici veya çok pahalı olsa da, AR’yi müfredatlarına entegre etmek sadece bilet olabilir.

Özel Eğitimde Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları Stock

Sınıfta ve Uzaktan Çalışmalar için AR

Şimdiye kadar AR, gelişiminin ön saflarında yer alan Early Adopter gibi araçlarla yükseköğretime başarıyla entegre edilmiştir. Kolejler, aday öğrencilerin kampüsleri güvenli bir şekilde gezmelerine, kulüplerin ve diğer grupların sunumlarını görüntülemelerine ve öğrencileri canlı forumlar için bir araya getirmelerine yardımcı olmak için AR’yi kullandılar.

İlkokul ve ortaokullar, çizimleri ekranınızda canlandıran bir uygulama olan Drawlight gibi AR araçlarından yararlanıyor. Erken Evlat Edinen kurucu ve CEO Jay Van Buren, 12. sınıf öğrencileri aracılığıyla anaokulu için faydalar öngörüyor. Van Buren, ”Yerinde kalmaları ve bir video konferans izlemeleri gerçekten zor” diyor Van Buren, “… ama bence AR’de, örneğin tüm odayı tuvaliniz olarak kullanabileceğiniz bir şeyse, tabiri caizse, bu onların gerçekten meşgul olmaları için bir yol ve tüm bedenlerini kullanıyor olmak. Ve bence bu gerçekten eğlenceli olabilir.”

Küçük çocuklar zaten Drawlight gibi ürünlerle uğraşıyorlar ve üst sınıflar için öğrenciler uygulamayı su sistemlerinin detaylandırılması gibi ödevler çizmek için kullanabilirler.

AR Neden Özel Eğitim İçin Daha İyidir?

Mantıksal olarak, AR özel eğitim için de iyi bir seçimdir. Araştırmalar, AR ve VR teknolojisinin bu programlarda öğrencilere fayda sağlayabileceğini kanıtlıyor. Leah Zitter TechLearning.com bu araçların “motivasyonu arttırdığı, etkileşimi kolaylaştırdığı, bilişsel becerileri geliştirdiği, kısa süreli hafızayı geliştirdiği ve dersleri daha keyifli hale getirdiği gösterilmiştir.”

Özel eğitim için AR kullanılarak test edilen bazı uygulamalar şunlardır:

Öğrenme güçlüğü çeken öğrencilere kelime bilgisi gibi becerileri öğreten etkileşimli ders kitapları.
Otizm spektrumundaki öğrencilerin yüz ipuçlarını anlamalarına ve bunlara tepki vermelerine yardımcı olmak, ki bu onlar için en azını söylemek zor olabilir.
Etkileşimli artırılmış gerçeklik oyunları, öğrencilerin eğlenceli ve ilgi çekici bir ortamda sosyal ve iletişim becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir.
Çalışmalar ayrıca AR’nin özel eğitim öğrencileri için akademik, fiziksel ve yaşam becerilerine de fayda sağlayabileceğini göstermiştir.
SANAL gerçeklik bu avantajlardan bazılarını da sağlayabilirken, sanal gerçeklik kulaklıkları sağlık riski oluşturabilir ve 12 veya 13 yaşın altındaki çocuklar için önerilmez. Google Glass gibi arayüzler, ailelerin edinmesi için maliyetli ve zor olabilir. Ek olarak, engelli veya duyusal zorlukları olan öğrenciler, sanal gerçeklik deneyiminden şaşkın, şaşırmış veya rahatsız olabilirken, AR doğru miktarda katılım sağlayabilir.

AR Kullanan Özel Eğitim Öğretmenleri İçin En İyi Standartlar

Teknoloji, elbette, öğretmenlerin öğretim veya otistik destekte öğrenciler için kullandıkları birçok araçtan sadece bir tanesidir. Öğrencinin özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bireyselleştirilmiş eğitim planı (IEP) veya 504 planına dikkatle entegre edilmeli ve okulun bütçesine uygun olmalıdır. Öğretmenler, AR sistemlerini kullanan özel eğitim uzaktan öğreniminin hala daha geleneksel öğrenme ile aynı dokümantasyonu ve ebeveyn iletişimini gerektirdiğini akılda tutmalıdır.

Bu, bir teknoloji bir öğrenci için çalışmıyorsa, ebeveynlerin ve öğretmenlerin sistemlerin doğru kullanıldığından emin olmak için bir araya gelmeleri veya başka bir seçenek seçmeleri gerektiği anlamına gelir. Öğretmenlerin veya yöneticilerin, ebeveynlere AR programlarını nasıl kullanacaklarını öğretmek için zaman ayırmaları gerekebilir. Ayrıca, sistemler veya uygulamalar arızalandığında ortaya çıkan teknik sorunlar için destek planları oluşturulmalıdır.

Karma öğrenme ortamlarındaki öğretmenler (kısmen uzak, kısmen yerinde), öğrencinin evde veya okulda olup olmadığına bakılmaksızın müfredatlarını tutarlı tutmalarını sağlamalıdır. Teknolojiyi sınıfta kullanmaya devam etmenin, özel eğitimdeki öğrencilerin sınıfa daha kolay geri dönmelerine yardımcı olmasının yanı sıra birçok faydası vardır. Öğrencilerin bu tür bir öğrenme atmosferine daha fazla dahil olduklarını ve hedeflerine ulaşmalarında onlara ekstra yardım sağladıklarını fark edebilirler.

Bununla birlikte, öğretmenlerin öğrencilerine teknolojiye çok fazla güvenmelerini öğretme konusunda hala dikkatli olmaları gerekir. Anlayışlı öğretmenler, öğrencilerine fayda sağlamak için daha geleneksel öğrenme modlarını dengeli bir şekilde tamamlamak için AR’yi kullanacaklar.

Artırılmış gerçeklik, özel eğitimdeki öğrenciler için en önemli hale geliyor. Günümüzün uzaktan öğrenmeye olan ihtiyacı ve yüksek hızlı internet hizmetlerinin kullanılabilirliğinin artmasıyla AR, bu öğrencilerin hem sınıf içinde hem de dışında akademisyenler, yaşam becerileri, sosyalleşme ve daha pek çok konuda hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir.