8 Nisan 2022

Mixed Reality Portal Nedir

ile Recep Ertekin

Karma gerçeklik portalı veya Mixed Reality Portal nedir, karma gerçeklik uygulamaları için Microsoft tarafından geliştirilen bir yazılımdır. Bu yazılım ile Mixed Reality uygulamalarına erişim elde etmek mümkündür.

Mixed Reality Portal nedir sorusuna cevap olarak, bu uygulamanın aynı zamanda karma bir gerçeklik simülatörü olduğunu söylemek de yanlış olmaz. Sanal gerçeklik gözlükleriyle Mixed Reality Portal uygulamasına bağlanabilir ve karma gerçekliği deneyimleyebilirsiniz. Karma gerçeklik ile artık yapabileceğiniz aktiviteleri sizler için listeledik.

Gerçeklik portalının uygulaması Windows 10 ile birlikte yüklenir. Bu nedenle, “bu uygulamayı silmek bilgisayarıma zarar verecek mi?” sorusu aklınıza gelebilir. Eğer VR başlık sahibi değilseniz ya da Mixed Reality Portal seçeneğini kullanmayacaksanız, yazılımı silmek sizin için bir sorun teşkil etmeyecektir. Ancak, bir VR başlığınız varsa, bu uygulamayı deneyebilirsiniz.

Uygulamayı indirmeden önce sistem gerekliliklerini kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca, bilgisayarınız sizden VR başlığınız için bir kalibrasyon isteyebilir. Ek olarak, yazılımı yüklerken 2 GB boyutunda başka bir yazılım indireceğinizi bilmek faydalı olacaktır.

 

Neden Mixed Reality?

Karma gerçeklik, daha önce de belirttiğimiz gibi, fiziksel ve dijital gerçekliğin bir karışımıdır. Bu nedenle karma gerçeklik, kullanıcılar için farklı uygulama alanları sunar. Bunlardan biri, Mixed Reality Portal uygulaması ile mixed reality dünyanız için bir ev tasarlamak olabilir. Hologram Ekle düğmesi, çeşitli mobilyalar ve nesneler gibi hologramlar eklemenizi sağlar.

Sanal gerçeklik başlıklarıyla da kullanılabilen karma gerçeklikle yapabileceğiniz bir diğer eylem, düzenlediğiniz alanda gezinmektir. Bu, daha geniş bir alanı kapsayacak ve karma gerçeklikten yararlanacak tasarımlar oluşturmanıza olanak sağlar. Windows, ayrıca karma gerçeklik sırasında fiziksel dünyadaki sınırlarının aşılmaması için bir işaret eklenebileceğini de belirtti.

 

Mixed Reality Portal Nedir Foto

 

Mixed Reality Başlıkları

Karma gerçekliğin ne olduğu sorusuna cevap verdik. Peki, karma gerçekliği kullanmak için hangi ekipmana ihtiyaç var? Microsoft bu sorunun başlığını iki farklı kategoriye ayırmıştır. Bunlar holografik cihazlar ve sürükleyici VR cihazlarıdır.

Microsoft’un tanımına göre, holografik aygıtlar, dijital dünyadaki içeriğin fiziksel dünyadaki gibi görünmesi söz konusu olduğunda en üst seviyeye ulaşmış aygıtlardır. Bu nedenle, bu cihazlar karma gerçeklik için çok uygundur.

Sürükleyici VR cihazları, fiziksel dünyayı kullanıcının algısından tamamen uzaklaştırmayı ve yeni bir gerçeklik için zemin oluşturmayı amaçlamaktadır. Sürükleyici bir sanal gerçeklik deneyimi ile kişi dijital dünyada bir varoluş duygusu yaşamalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Mixed Reality portal ne işe yarar?

Karma Gerçeklik Portal veya Mixed Reality Portal, karma gerçeklik uygulamaları için Microsoft tarafından geliştirilen bir yazılımdır. Bu yazılım ile Mixed Reality uygulamalarına erişim elde etmek mümkündür. Bu uygulamanın aynı zamanda karma bir gerçeklik simülatörü olduğunu söylemek de yanlış olmaz.

Windows Mixed Reality ne işe yarar?

Microsoft, ” altı serbestlik düzeyi ” olarak çevirebileceğimiz bir hareket izleme yöntemi kullanıyor. Bu yöntem, odaya harici sensörler yerleştirmeden hareketleri izlemenizi sağlar. Windows Mixed Reality başlıkları, hareket kontrollerini izlemek için kullanılabilecek kameraları ve sensörleri içerir.

Mixed Reality Portal gerekli mi?

Windows içerisinde karma gerçeklik uygulamalarını çalıştırmak ya da XR ile ilgili yazılım geliştirmek istiyorsak gerekli.