Mimaride Artırılmış Gerçeklik
8 Nisan 2022

Mimaride Artırılmış Gerçeklik

ile Recep Ertekin

Mimarlık ve İnşaat Sektöründe Artırılmış Gerçeklik

Mimaride artırılmış gerçeklik için donanım ve yazılım alanındaki gelişmeler mimarlık alanında uygulamalara yol açmıştır. Artırılmış gerçeklik teknolojisindeki gelişmeler ile mimari görselleştirme ve tasarım süreçlerinde ileri seviyelere ulaşılması beklenmektedir. Mimari mekan, siteler, mekanlar ve üç boyutlu görselleştirmeler hakkında çok fazla bilgi gerektirir. Geometrik ve mimari bilginin yardımıyla inşa edilecek bir bina artırılmış gerçeklik kullanılarak üç boyutlu olarak yansıtılabilir. Aynı geometrik ve mimari tekniği kullanarak iç tasarım alanında artırılmış gerçekliği 3 boyutlu olarak kullanmak da mümkündür. AR’den elde edilen dijital bilgilerin verimli bir şekilde kullanılabilmesi için gerçeğe en yakın hisseden görselleştirme platformları tercih edilmelidir. Bu, mevcut uygulamaları araştırarak mümkündür.

 

Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri İçin Artırılmış Gerçeklik

Müşteriye yeni bir tasarım açıklamak zor olabilir. Birçok mimar, 2D planlar oluşturmaktan ziyade tasarımlarının 3D modellerini oluşturmaya geçti. Bu, artırılmış gerçeklikle mükemmel bir uyum içinde çalışır, çünkü bu modeller tam potansiyellerinde kullanılabilir. Kalanlar, bir modeli bilgisayar ekranında görüntülemenin artırılmış gerçeklikle görüntülemeyle aynı etkiye sahip olduğunu iddia edebilir. Artırılmış gerçeklik kullanmanın en büyük avantajı, kişiye bilgisayar ekranında mümkün olmayan gerçekçi bir ölçek hissi vermesidir. AR kullanırken, müşteri binada tam olarak kalabilir. Yukarı bakıp tavanın ne kadar yüksek olduğunu görebilirsiniz. Sağ ve sol görünür ve odanın büyüklüğünü hissedebilirsiniz. Bir bina üzerinde akış hissi göstermeye çalışan mimarlar için AR bunu yapmak için mükemmel bir teknolojidir. Daha sonra mimar, daha derin bir ölçek duygusu eklemek için modele mobilya ekleyebilir. Müşteri fiziksel olarak mobilyaların etrafında hareket edebilir ve odanın ne kadar büyük olduğunu anlayabilir. Bu, düşük maliyetle nihai müşteri deneyimidir. İnşaattan önce herhangi bir müşteriye sitede gezinme izni veremezsiniz.

 

Mimaride Artırılmış Gerçeklik

 

Mimaride Artırılmış Gerçeklik

Aynı fikir, tasarımlarını bir müşteriye açıklamaya çalışan peyzaj tasarımcıları için de geçerlidir. Peyzaj tasarımcıları artık önerilen tasarımın 3B modelini oluşturabilir ve ardından müşteriye yönlendirebilir. Bitkilerin alanları nasıl kapladığını, bahçenin her bir parçasının bir sonrakine nasıl aktığını, bir havuzun veya barbekünün sahada fiziksel emek olmadan nasıl oturduğunu anlayabilirsiniz. Her iki kullanım durumunda da AR, müşterinin mimarın çözümünü daha önce hiç olmadığı gibi anlamasını sağlamak için kullanılır. Bu teknoloji, müşterinin tasarımın gerçek anlayışına dayanarak eğitimli yorumlar ve dilekler oluşturmasına olanak tanır. AR, 2D planları günlük olarak okuyan mimar ile yılda bir kez gören müşteri arasındaki teknik iletişim engelini ortadan kaldırıyor.

Mimaride kullanılan mobil artırılmış gerçeklik uygulamasına bir örnek: magicplan

Mimari Pazarlama

AR hakkında tanıtmak istemediğim yönlerden biri de “havalı” olmasıdır. Birçok kişi AR’yi gerçek bir ticari değeri olmayan harika bir numara olarak görüyor. Ancak, AR’yi kullanmak hala inanılmaz bir deneyim. Kişisel deneyimlerimizden, müşterilerinizin AR’deki evinizde yürüyüşe çıktıklarında hayrete düştüklerini biliyoruz. Yaşadığına inanamazsın, çünkü bu gerçekten inanılmaz bir teknoloji. Bu deneyim, bu insanlar için o kadar etkilidir ki, geleneksel bir 3B modeli veya bir dizi 2B planı görüntülemekten ziyade arkadaşlarıyla konuşma olasılıkları daha yüksektir. Hepimizin bildiği gibi, sosyal medya aracılığıyla ağızdan ağıza çok hızlı bir şekilde yayılabilir ve bir firma için en değerli pazarlama kanallarından biridir.

 

Eğitimde artırılmış gerçeklik teknolojisinin faydaları ve geleceği hakkındaki makaleye buradan ulaşabilirsiniz.