Microsoft HoloLens Thumb
9 Nisan 2022

Microsoft HoloLens

ile Recep Ertekin

Microsoft tarafından yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojileri kullanılarak geliştirilen HoloLens, görme bozukluğu olan kişiler için uygundur. Görme engellilere yeni kapılar açan bu yenilik, teknolojinin hayatımızda yaratabileceği kolaylıklardan biridir.

Makine öğrenimi uzmanları, kullanıcının bulunduğu yerde kim olduğu ve ne yaptığı hakkında bilgi sağlayan bilgisayar görme algoritmalarını kullanarak bu teknolojiyi geliştirmiştir. Yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojileri sayesinde görme engelli kullanıcılar çevrelerindeki insanlar hakkında bilgi alabilirler. HoloLens, etrafındaki kişinin kim olduğunu, ne yaptığını, hangi mesafede ve nerede durduğunu söyleyebilir. Bu teknoloji görme engelli insanların çevrelerinde neler olup bittiğini daha iyi anlamalarını sağlar. Mobil uygulama; daha önce gördüğü insanları tanıyabilir ve ilk kez gördüğü birinin yaşını ve ruh halini tahmin edebilir. Barkod taraması ile evde kullanılan ürünleri tanımlayabilir ve bireyin etrafındaki dünyayı anlayabilir.

HoloLens Nedir?

Microsoft’un yeniliği HoloLens, bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüleri gerçek dünyaya aktarmak için şeffaf bir görüntüleme cihazı kullanan artırılmış gerçeklik gözlüğüdür. Hologram olarak kabul edilen bu üç boyutlu nesneler her açıdan izlenebilir ve etkileşime girebilir, görüntüler çevrenin bir parçası olarak deneyimlenebilir. Bu cihaz, oyun, endüstri, data analizi, tıbbi görüntüleme, bilgi işlem vb. Gibi birçok potansiyel alanda ve sektörde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Microsoft HoloLens Foto

Nasıl Çalışır?

Taşınabilir bir bilgisayardır. Kulaklıklı mikrofon setinde yerleşik bir bilgisayar ve ekran görevi gören lensler bulunur, bu nedenle bilgisayar bağlantısına ihtiyaç duymaz. Wi-Fi bağlantısı ve dahili şarj olabilen pil yapısı ile tamamen kablosuzdur. Diğer yandan, kullanıcı hareketlerini gözlemleyen ve gerçeklikle etkileşime girmeye yardımcı olan sensörler içerir.

Çalışma şekli, kulaklığın kullanıcının gözlerinin önünde oturan yarı saydam lenslere sahip olmasıdır. Bu lensler bir baş üstü ekrana benziyor.

(Head-up; baş üstü ekran – kullanıcıların baktıkları noktadan uzağa bakmalarına gerek kalmadan bilgi ileten şeffaf bir ekran)

Bu lensler, gerçek bir ortamda çakışan görüntüleri görüntülemek için kullanılır. Nesneler üç boyutlu görünür.

Sanal Gerçeklik mi?

Sanal Gerçeklik (VR) kullanıcıyı gerçek dünyadan uzaklaştırır ve tamamen sanal bir dünya hazırlarken, HoloLens sanal hologramları ya da modelleri gerçek dünyaya yerleştirir.

HoloLens artırılmış gerçeklik cihazıdır. Kullanıcıya tamamen sanal bir dünya sunmak yerine, gerçek dünyanın görüşünü tam anlamıyla aktarır.

Bu Cihaz İle Ne Yapabilirsin?

En ilginçleri arasında 3D modellerin montajı var. Bu cihaz ile yapabileceğiniz diğer şeyler MineCraft gibi oyunlar oynamaktır. Skype kişilerinin hologram sürümleriyle sohbet etme ve canlı içerik izleme, iş projelerini görme ve bunlarla etkileşim kurma vb. HoloLens ile yapılabilecekler bununla sınırlı değildir. Kulaklığın NASA çalışanlarına sahaya sanal bayraklar yerleştirme ve aslında gezegendeymiş gibi çalışma fırsatı vermesi büyüleyici.

Uygulamada, teknoloji, seçtikleri otomobillerin çeşitli renk seçenekleri ve güvenlik özellikleri ile çalışırken, Sho₂rooms’taki müşteriler tarafından görülmektedir. Ayrıca insan anatomisi çalışmasında, demoların HoloLens desteğine sahip olduğu hakkında konuşuluyor. Office programları, Outlook ve yeni fotoğraf görüntüleyicileri vb. İçin, Windows 10 uygulamalarının HoloLens ile birlikte çalışması planlanmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

HoloLens ne işe yarar?

HoloLens, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik deneyimlerini tek bir yapıda birleştiren ve kullanıcılara karma gerçeklik deneyimi sunan son teknoloji ürünü akıllı karma gerçeklik gözlükleridir.

HoloLens Teknolojisi Nedir?

HoloLens, kelimenin tam anlamıyla artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliğin birleşiminden oluşan ve “karma gerçeklik” teknolojisinin kullanıldığı bir yüksek teknoloji ürünüdür. HoloLens teknolojinin heyecan verici bir parçası.