Meta Facebook
17 Nisan 2022

Meta Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü Geliyor

ile Recep Ertekin

Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin ilgiyle beklenen artırılmış gerçeklik gözlüklerinin 2024 yılına kadar piyasaya sürüleceğini belirtti. Yeni artırılmış gerçeklik gözlükleri, Meta’nın teknoloji ile ilişkisini yeniden tanımlamayı amaçlıyor.

Teknoloji devinin CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin “Nazare” projesinin bir ayağı olarak geliştirdiği artırılmış gerçeklik gözlüklerinin çıkış tarihini güncelledi. Gözlüklerin Meta’nın teknoloji ile ilişkisini yeniden tanımlaması amaçlanıyor ve 2024 yılına kadar piyasaya sürülecek. Ürünün henüz taşınabilir bir prototipinin olmadığı da vurgulandı.

Meta artırılmış gerçeklik gözlüğü çalışması için bir akıllı telefona bağlanması gerekmiyor. Bunun yerine, gözlükler EKG izleme işlevine sahip bir akıllı saat ile birlikte satışta olacak. Saat sayesinde kullanıcının hareketleri gözlemlenebilecek.

Meta Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü

 

Birinci nesil artırılmış gerçeklik gözlükleri, üç boyutlu grafikler, insanlar ve hologramlarla geniş bir görüş alanında etkileşim kurma ve şık bir tasarıma sahip olma olanağı sağlayacak. Model, standart gözlükler gibi yaklaşık 100 gram ağırlığında pazara girecek.

Mark Zuckerberg, Yeni Artırılmış Gerçeklik Gözlükleri İçin Satış Beklentisini Açıkladı

Meta’ya göre, ilk modeller ana akım olmayacak ve beklentilerin altında olacak on binlerce birim satacak. Gözlük malzemesi tek başına binlerce dolara mal olacağından, perakende fiyatı şirketin şemsiyesi altındaki Oculus VR gözlükleri için $299 fiyat etiketini önemli ölçüde aşacak.

Bir Meta çalışanı, Zuckerberg’in yeni artırılmış gerçeklik gözlükleriyle şirket için bir iPhone efekti yaratmak istediğini dile getirdi. Artırılmış gerçeklik gözlüklerinin Meta’yı Google ve Apple gibi rakip şirketlerin yanına yerleştirebileceği varsayıldı. Facebook’taki düşüş ve platformla ilgili gizlilik endişeleri nedeniyle Mark Zuckerberg’in büyük bir baskı altında olduğu da tahmin ediliyordu.