IGA Alışveriş Thumb
18 Nisan 2022

İstanbul Havalimanında Artırılmış Gerçeklik Kullanılacak

ile Recep Ertekin

İstanbul Havalimanı’nda alışveriş dönemi, uluslararası alışveriş alanındaki yolculara eşlik eden ve mağazalar hakkında bilgi veren ‘Artırılmış gerçeklik’ (AR) teknolojisi ile başladı. Türkiye’de bir havalimanında ilk kez kullanılacak olan AR teknolojisi yardımıyla yolcular, mağazalar arasında dolaşabilecekken, anlaşmalı işlemlerde kampanya ve indirimleri kaydetme imkanına sahip olacaklar.

İstanbul Havalimanı’nda Yolcu İhtiyaç Merkezi tarafından gerçekleştirilen hizmetlere bir yenisi daha eklendi. Bir nesneyi sanal olarak ve 3 boyutlu olarak boşluğa yerleştiren ve kullanıcıların gerçek dünyada olmayan bir nesneyi görmelerini sağlayan “gerçek dünya” teknolojisi olarak adlandırılan artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi İstanbul Havalimanı’nda hayata geçirildi.

Dış hatlar terminalinde yolculara eşlik eden, mağazalar hakkında bilgi veren ve tavsiyelerde bulunan sanal karakter ‘CİGA’ sayesinde yolcular sadece dükkanlar arasında dolaşmakla kalmıyor, kampanya teklifleri de sunabiliyor.

IGA Alışveriş

Yolcular, İstanbul Havalimanı uygulamasına giriş yaptıktan sonra sisteme AR sekmesi üzerinden erişebilirler. CİGA karakteri mağazalara yaklaştığında, ilgili mağaza adı açılır pencere olarak görünür ve mağaza adına tıkladığınızda mağazanın ayrıntıları listelenir. İstanbul Havalimanı’nda geçirilen zamanı eşsiz bir deneyime dönüştürmeyi amaçlayan İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA, AR teknolojisi aracılığıyla yolcularına kampanya teklifleri ve sözleşme işlemlerinde indirim kodları sunuyor. Bu sayede yolcular, CİGA karakterli mağazaları gezerken indirimlerden yararlanma olanağına sahip olacaklar. İstanbul Havalimanı, Türkiye’de ilk kez bir havalimanında kullanılan Augmented Reality teknolojisi sayesinde yenilikçi teknolojik gelişmelerin öncüsü misyonunu üstlenerek, alışveriş deneyimine yeni bir boyut kazandırmayı hedefliyor.

ALIŞVERİŞ YAPARKEN KULLANIŞLI TEKNOLOJİLER KULLANILACAK

İGA Dijital Hizmetler ve Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Ersin İnankul, uygulama hakkında şunları söyledi:

“AR teknolojisi ile satın alma son derece önemlidir, çünkü İGA İstanbul Havalimanı perakendenin dijitalleşmesine doğru atılan ilk adımdır. Teknolojik altyapımız, yolcularımıza sunduğumuz geniş hizmet yelpazemiz ve mağazalarımızla birlikte havalimanımızda ticaretin geliştirilmesi adına yaptığımız yeni bir uygulamayı hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz. Yolcularımız artık AR teknolojisini kullanarak İGA İstanbul Havalimanı’ndaki dinamik kampanyaları ve indirim kodlarını takip edebiliyor. AR teknolojisi ile oluşturduğumuz bu pazaryeri havalimanımızdan seyahat eden yolcularımıza kolaylık sağlayacak, hızlı ve kolay bir alışveriş deneyimi sağlayacaktır.”