Eğitimde Artırılmış Gerçeklik
7 Nisan 2022

Eğitimde Artırılmış Gerçeklik

ile Recep Ertekin

AR Eğitim Endüstrisini Nasıl Dönüştürüyor

Eğitimde artırılmış gerçeklik deneyimi önemli bir trend olarak gelişiyor ve 2023 yılına kadar dünya çapında 2,4 milyar Artırılmış Gerçeklik mobil kullanıcısı olacağı tahmin ediliyor. Ancak, 2015 yılında sadece 200 milyon kullanıcı vardı. Bu, göz ardı edilemeyecek sayılarda mükemmel bir akımdır. Bununla birlikte, bu makaleye olan ilgim, eğitim ve e-öğrenim uygulamalarında artırılmış gerçekliğin kullanımı etrafında ortaya çıkıyor. Birçoğumuz yalnızca Pokemon Go gibi mobil oyunlarda ve Snapchat gibi sosyal medya platformlarında kullanılan artırılmış gerçekliğin farkındayız. Bununla birlikte, eğitim, bu teknolojinin mumları havaya uçurabileceği bir başka önemli alandır.

 

Artırılmış Gerçeklik, Öğrenme Deneyimini Nasıl Dönüştürebilir?

Daha önce de bahsettiğim gibi, AR’nin kendi büyüsü var. Mobil uygulamalarla ve diğer görsel grafik deneyimleriyle etkileşim biçimimizi değiştirebilir. Aslında, artırılmış gerçeklik, bilgisayar tarafından oluşturulan grafikleri ekrandaki gerçek ortama büyütme yeteneğine sahiptir.

Bunun anlamı, mobil kameranızı boşluğa götürürseniz, AR ekranınızda bilgisayar tarafından oluşturulan bir nesneyi görmenizi sağlar. Genel olarak, kameranızdan görüntülerken gerçek zamanlı olarak gerçekleşir. Bu teknik, öğrencilerin daha etkileşimli bir ortamda öğrenmelerini sağlayabilir.

AR deneyiminin bir diğer yönü, % 25 dijital gerçeklik ve % 75 mevcut gerçekliği içermesidir. Bu, tüm ortamı sanal olanla değiştirmediği anlamına gelir; daha ziyade, sanal nesneleri gerçek dünyaya entegre eder. Şimdi bunun e-öğrenmede nasıl yardımcı olabileceğini merak ediyor olabilirsiniz.

İşte eğitimde artırılmış gerçekliğin öğrenme deneyimini nasıl dönüştürebileceğini açıklayan bazı işaretçiler. Ayrıca, bir AR eğitim uygulaması geliştirmek istiyorsanız, uzman geliştiricilerden e-öğrenim yazılımı geliştirmek için başvurabilirsiniz.

 

Eğitimde Artırılmış Gerçeklik

AR ile sınıf eğitimi olağanüstü ve daha etkileşimli olabilir, çünkü AR öğretmenlerin kavramların sanal örneklerini göstermelerini ve ders kitabı materyali desteği sağlamak için oyun öğeleri eklemelerini sağlayabilir. Bu, öğrencilerin daha hızlı öğrenmelerini ve bilgileri ezberlemelerini sağlayacaktır.

İnsan hafızası görselleri kolayca unutmaz. İşte eğitimde Artırılmış Gerçekliğin bazı örnekleri:

Bir dizi bilgi kartı içeren “Dinosaur 4D +” adlı bir AR uygulaması, kullanıcıların kartı tarayarak 3D dinozorları görüntülemelerini sağlar. Ayrıca, uygulama aynı zamanda her dinozor hakkında bazı bilgiler sağlar.
“Element 4D” AR uygulaması, eğitimde Artırılmış Gerçekliğin bir başka umut verici örneğidir ve bu da kimya öğrenmeyi eğlenceli hale getirir. Uygulama, kullanıcıların atom ağırlığını, kimyasal elementleri, iki kimyasal arasındaki reaksiyonu ve isimlerini özel bir element bloğu için iki kağıt küp koyarak bulmalarını sağlar. Bu şaşırtıcı değil mi?
Eğitimde hayranlık uyandıran bir diğer AR / VR örneği, kullanıcıların sınıfta volkanlar, fırtınalar ve hatta DNA gibi 3B nesneleri görmelerini sağlayan Google Expeditions‘tır. Bu uygulama, teknoloji tarihi, aya iniş ve daha fazlasını içeren 100’den fazla AR seferi sağlar.
Yukarıdaki örneklerden, eğitimdeki AR’nin, eğitim sistemini en azından önümüzdeki 100 yıl boyunca değiştirecek çok heyecan verici ve faydalı bir müdahale olabileceği açıktır. Ve bu sadece ilköğretimle ilgili değil, aynı zamanda yüksek öğretim ve öğretim sistemlerini de dönüştürecek. Şunlara bir bakalım.

 

Eğitimde Artırılmış Gerçeklik

 

Mesleki Eğitimde AR

Havacılık, havacılık, misafirperverlik, askeri ve diğerleri gibi endüstriler askeri eğitime büyük miktarda para ve teçhizat yatırmak zorundadır. AR ile harcamalar azaltılabilir ve eğitimi etkileşimli hale getirebilir.

İşte bunu başarabilmemizin yolları:

Artırılmış gerçeklik liderliğindeki MR (sanal + mevcut gerçeklik) kavramı, astronotların gerçek yaşam eğitimi almalarını ve bir uzay istasyonunun bakımı gibi görevleri yerine getirmelerini sağlayabilir. Sidekick, mürettebat eğitiminde kullanılacak sanal illüstrasyonlar ve talimatlar sağlamak için Hololens’i test eden bir NASA projesidir. Genel olarak, askeri eğitimdeki kullanımı, askerlerin ekipmanı sanal bir ortamda kullanmaları için eğitmelerine yardımcı olabileceği için ana cazibe merkezidir. Bu, askerlerin kendilerini tehlikeye atmalarını önlemek ve kolaylıkla eğitilmektir.

Şimdiye kadar eğitimde AR kullanımının ne kadar etkili ve belirgin olabileceğini anlamalıydınız. Aksine, oyun değiştiren bir teknoloji olacağını söyleyebilirim. Bana inanıyorsun, değil mi? 2020-21 yıllarında e-öğrenim uygulamalarında benimsenmesinin nasıl bir hız kazandığını görelim.

 

E-Öğrenim Uygulamalarında AR

Artık öğrenciler evden ders almak zorunda kaldıkları için öğrencileri derslerle meşgul etmek çok zorlaştı. Bu nedenle, e-öğrenim uygulaması sahipleri AR teknolojisini coşkuyla benimsiyorlar. Genel olarak, artırılmış gerçeklik gelişimi de pazardaki önemini artırıyor.

AR özellikli e-öğrenme uygulamaları, artırılmış nesneyi ekranda oluşturur ve öğrencilerin öğrenmesine ve etkileşimde bulunmasına olanak tanıyan kavramların 3B örneklerini oynatır. Genel olarak, bir nesnenin yakalanmasını ve artırılmış ortamda gösterilmesini ve nesne hakkında arama yapılmasını sağlayan bilgisayar grafikleri de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu, uygulamanın nesnelerin görüntüsünü gerçek ortamdan yakalayabileceği ve nesnenin ayrıntılı bir açıklamasını sağlayabileceği anlamına gelir. Ayrıca, benzersiz bir konsepte sahip AR ile etkinleştirilmiş kendi e-öğrenim uygulamanızı da oluşturabilirsiniz.

Her şeyi bir kenara bırakarak, eğitimdeki AR uygulamaları çok çeşitli faydalar sağlar. İşte eğitimde AR kullanmanın bazı avantajları:

 

Eğitimde AR

 

Eğitimde AR Teknolojisinin Faydaları

Eğitimde artırılmış gerçeklik avantajları :

 

Hızlı Ve Etkili Bir Öğrenme Sistemi

Eğitimde AR, öğrencilerin zengin görseller ve konuya dalma yoluyla bilgi edinmelerini sağlar. Buna ek olarak, konuşma teknolojisi, konuyla ilgili kapsamlı ayrıntıları sesli bir biçimde sunarak öğrencileri de meşgul eder. Kısacası, AR ile e-öğrenme kavramı, insanlarda önemli bir bilgi toplama duygusunu hedefler.

Her Zaman, Her Yerde Öğrenme Materyallerine Kolay Erişim

Artırılmış Gerçeklik ders kitaplarının, fiziksel formların, posterlerin ve basılı broşürlerin yerini alabilir. Bu mobil öğrenme modu aynı zamanda öğrenme materyallerinin maliyetini düşürür ve herkesin erişmesini kolaylaştırır.

Sürükleyici Pratik Öğrenme

Mesleki eğitimde de yardımcı olabilir. Başkalarını tehlikeye atmadan veya milyonlarca dolar harcamadan yemek pişirebileceğinizi veya bir uzay mekiği işletebileceğinizi düşünün.

Öğrencileri Meşgul Edin Ve İlgilerini Toplayın

Artırılmış gerçekliğin oyunlaştırılması ve eğitim sistemi öğrencilerin tutumlarını daha olumlu hale getirebilir. Öğrenmeyi ilginç, eğlenceli ve zahmetsiz hale getirir ve işbirliğini ve yetenekleri geliştirir. Dahası, bilgisayar tarafından oluşturulan bir ortam aracılığıyla eşsiz etkileşimi aşılayarak sınıfları daha az yorucu hale getirmek için geniş fırsatlar sunar. E-öğrenim, öğrencileri kavramların nasıl gerçekleştiğini görebilecekleri gelişmiş bir ortama dahil eder. Bu tür uygulamalar oluşturmak için şirketler, AR uygulama geliştirmede ustaca geliştiriciler kiralar.

 

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Eğitimde artırılmış gerçeklik nedir?

Artırılmış gerçeklik, uygulamaları etkili, etkileşimli, öğrenme sürecine katkıda bulunan, kullanımı kolay ve kullanıcı memnuniyetini sağlayan öğrenme materyalleridir.

Artırılmış gerçeklik nedir eğitimde nasıl kullanılır?

Artırılmış gerçeklik, herkese deneyimlerini kişiselleştirme ve AR setlerini stratejilerine uygun işlevlere uyarlama fırsatı verir. Teorik öğretmenler AR’yi sunumlarını güçlendirmek için bir araç olarak kullanabilirken, daha pratik öğretmenler öğrencilerin platformlarla etkileşimde bulunmalarını sağlayabilir.