AR Mobil Uygulama Geliştirme
22 Nisan 2022

AR Mobil Uygulama Geliştirmek İçin En İyi Araçlar

ile Recep Ertekin

Artırılmış gerçeklik (AR) mobil uygulama, günümüzün teknoloji endüstrisindeki bir sonraki büyük şeydir. Kullanıcıların mobil cihazlarını kullanarak gerçek dünyayla etkileşimde bulunmalarına olanak tanır ve uygulama içi içeriği çevrelerinin üzerine yerleştiren yeni teknolojiyle.

En iyi Artırılmış Gerçeklik mobil uygulamaları, öğrenmeyi kolaylaştırmak, hayattan daha fazla keyif almanıza yardımcı olmak ve hatta iş uygulamalarınızı geliştirmek için bu benzersiz özellikten yararlanır.

Bu makalede, Artırılmış Gerçeklik yani AR mobil uygulama geliştirme için mevcut en iyi araçları ele alacağız, böylece kullanıcılarınız için heyecan verici yeni deneyimler oluşturmaya başlayabilirsiniz.

AR Nedir?

Artırılmış gerçeklik (AR), öğeleri ses, video, grafik veya GPS verileri gibi bilgisayar tarafından yaratılan duyusal girdilerle artırılan gerçek dünyanın canlı, doğrudan veya dolaylı görünümüdür. AR teknolojisi, gerçek dünyadaki bilgileri alır ve oyunlar, gezinme ve eğitim gibi uygulamalarda kullanılmak üzere diğer bağlamsal bilgilerle güçlendirir. Artırılmış gerçeklik ile ilgili daha fazla bilgiyi ar nedir makalemizde bulabilirsiniz.

Artırılmış Gerçeklik Türleri

Arttırılmış gerçeklik birlikte sanal ve gerçek dünya harmanlayarak bir teknolojidir. Artırılmış gerçekliğin iki ana türü işaretleyici tabanlı AR ve konum tabanlı AR’dir.

İşaretleyici Tabanlı AR

Artırılmış gerçeklik mobil uygulaması oluşturmak için en iyi araçlardan biri, özellikle işletmeler ve pazarlamacılar arasında popüler olan bir araç olan işaretleyici tabanlı AR’dir. Pazar tabanlı AR uygulamaları, sanal bilgilerin nerede görüneceğini gösterebilen bir model QR kodunu algılamak için bir kamera veya taşınabilir bir cihaz kullanır.

Konum Tabanlı AR

Artırılmış Gerçeklik mobil uygulaması, bir cihazın konumunu çevresiyle ilişkilendirmek için GPS ve dijital pusulalar gibi diğer konum dedektörlerine dayanır. Konum tabanlı bir AR’nin yararı, sanal içerikle etkileşimi artırmasıdır.

AR Tabanlı Mobil Uygulamalar Oluşturmak İçin En İyi Araçlar

Vuforia

Vuforia Engine, geliştiricilerin Artırılmış Gerçeklik uygulamaları geliştirmesine olanak tanıyan bir yazılım geliştirme kitidir (SDK). Bu teknoloji ile geliştiriciler sağlam, güvenli ve kurumsal tabanlı AR çözümleri sunabilir.

Çoğunlukla geliştiriciler Vuforia’yı tercih ediyor –

 • Hem Android hem de iOS işletim sistemlerini desteklime
 • Birden fazla nesnenin tanınması
 • Farklı metinleri desteklemesi
 • 3D geometrik haritanın oluşturulması
 • En hızlı uygulamaları sağlar ve iş ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur

AR uygulamanızın yüksek bir yüksek benimseme oranına sahip olmasını istiyorsanız, Vuforia, yanınızda bulundurmaya değer.

AR ToolKit

Bu kit, geliştiricilerin son derece işlevsel ve ölçeklenebilir AR tabanlı uygulamalar geliştirmesine olanak tanıyan açık kaynaklı bir yazılımdır. Açık kaynak özelliği sayesinde ücretsizdir ve geliştiricilere yeni nesil özellikler sunar.

AR ToolKit Setinin Özellikleri

 • Yüksek doğruluk
 • Bir sonraki seviye güvenlik
 • Dijital pusula ve GPS içerir
 • Gerçek zamanlı çözümler için hızlı
 • Birlik için Eklentiler
 • Düzlemsel görüntülerin takibi

Google ARCore

ARCore ideal uygulama geliştirme araçlarından biridir. Milyonlarca geliştiricinin güvenini kazanan Google’ın bir parçasıdır. Dahası, Google dijital yeniliklerde önde kalırdı, bu nedenle uzmanların AR Core’u en son pazar trendleriyle güncel tutabilmelerini bekliyoruz. Gerçek ve sanal dünyaları hizalamaya yardımcı olur.

Google ArCore‘un Özellikleri

 • Android, Android NDK, Birlik (AR Foundation), iOS, Unreal ve web gibi platformları destekler.
 • Çoklu geliştirme ortamları için SDK’lar sağlar.
 • Hareket izleme, ışık tahmini ve Çevre anlayışını etkinleştirin.

MAXST

MAXST platformu, geliştiricilerin iOS ve Android dahil olmak üzere birden fazla platformda kullanılabilen AR uygulamaları oluşturmasına olanak tanır. SDK, daha mobil uyumlu uygulamalar için harika olan kamera görüntüsünü izler. Bu, zaten bir 2D uygulaması geliştirmiş olan işletmeler için mükemmel bir çözüm olabilir. Ayrıca görsel eş zamanlı lokalizasyon ve haritalama tesisi ile entegre edilmiştir.

MAXST’nin Özellikleri

 • Çoklu görüntü tanıma
 • Işık işleme
 • Çoklu platform desteği
 • Yüksek Performans
 • Bulut Tanıyıcı

DeepAR

Bu, Android cihazlarla uyumlu iyi ücretsiz AR SDK’larından biridir. Derin yüz algılama, konum izleme vb. gibi bazı şaşırtıcı özellikler sunar. DeepAR, tek bir kod satırıyla uygulamanıza kolayca gömülebilir. DeepAR’ın bir dezavantajı, herhangi bir 3B modelleme desteği sağlamamasıdır.

Sonuç

Artırılmış Gerçeklik mobil uygulamaları pazarı son yıllarda patladı. İşletmeler, satışlarını artırmanın yanı sıra müşterileriyle bağlantı kurmanın ve daha iyi hizmet vermenin uygun maliyetli bir yolu olduğunu keşfediyorlar. Bu nedenle, araçlarınızı seçmek belki de Artırılmış Gerçeklik Mobil Uygulaması oluşturmanın en önemli adımlarından biridir. Neyin mevcut olduğunu ve bu araçların birbirinden nasıl farklı olduğunu bilmek, daha bilinçli bir karar vermenizi sağlar. Uygulama geliştirme için popüler AR araçlarından bazılarını listeledik.