9 Nisan 2022

Apple Glasses

ile Recep Ertekin

Teknoloji devi, Apple Glasses giyilebilir bilgi işlem teknolojisini yeniden tanımlamaya hazırlanıyor.

Şimdiye kadar bu cihaz hakkında bildiklerimiz;

Gözlüğün bu yıl piyasaya çıkabileceği söylentilerini ilk duyduğumuzda. Ancak Apple’ın 2020 serisi iPhone 12, Apple 6 ve AirPods Studio gibi geniş bir ürün yelpazesi içerdiğinden, Apple’ın yakın gelecekte sanal gerçeklik gözlükleri takması pek mümkün görünmüyor.

Güvenilir bir analist, Apple Glass’ın gelecek yıl piyasaya sürülebileceğine inanıyor, ancak başka bir kaynak bunun 2022’den önce açıklanamayacağını söylüyor. Her iki durumda da, Apple Glass’ın gelecekte bizimle olacağı kesin gibi görünüyor.

Apple Glass’ın, iOS 13’ün en son sürümünde görünen tescilli bir işletim sistemi olan Starboard altyapısı ile çalışması bekleniyor. Bahsettiğimiz işletim sisteminin altyapıda artırılmış gerçeklik koduna sahip olması dikkat çekici bir ayrıntıdır. Apple’ın söz konusu kodu serbest bırakarak bir tür test gerçekleştirdiğine inanılıyor.

 

Apple Glass Fiyatlandırması

Güvenilir bir kaynağa göre, Apple Glasses 499 $ + KDV’ye mal olacak. 3.500 dolara mal olan Microsoft HoloLens 2 ile karşılaştırıldığında, Apple Glass piyasaya sanal gerçeklik gözlüklerinin rekabetinden çok daha ucuza girecek.

HoloLens’in maliyetinin çoğu, tüm sanal gerçeklik sistemlerinin gözlüklere monte edilmesinden kaynaklanmaktadır. Apple Glass tamamlayıcı bir iPhone ile çalışacak ve HoloLens’e kıyasla çok daha az parça ve karmaşıklığa sahip olacak.

 

Apple Glasses Foto

 

Apple Glass Özellikleri

Bir Bloomberg raporuna göre, Apple Glass Iphone’unuzdaki bilgileri yüzünüze aktaracak. Özellikle, gözlükler kullanıcının iphone’uyla eşleştirilir ve kişinin görüş alanında eşzamanlı olarak SMS, e-posta, harita ve oyunlar sunar.

Apple’ın Apple TV ve Apple TV’de olduğu gibi üçüncü taraf uygulamalar için de bazı planları var ve bu cihaz için yalnızca bir Uygulama Mağazasının kullanıma sunulması bekleniyor.

Cihazın en son prototipinin basit görünümlü plastik camlara benzediği bildiriliyor.

Gözlüklerin sağ tarafında bir LiDAR tarayıcı var, ancak gizlilik nedenleriyle henüz başka bir kamerası yok gibi görünse de tasarımın değişebileceğini unutmamalıyız. Ayrıca kablosuz şarj teknolojisine sahip plastik bir stand ile birlikte gelir.

Bir iPhone aksesuarı olmak kesinlikle Apple Glass’ın tasarımı üzerinde bir etkiye sahip olacak. Ray-ban gözlükleri kadar hafif olmasa da günlük kullanımda sorun yaratmayacak kadar rahat ve konforlu olması beklenmektedir.

İlk ürün serisinde kullanıcılara renk seçeneği sunulması beklenmemektedir. Ancak ürün başarılı olursa, Apple’ın gelecek nesillerde renk seçeneklerini çıkartması büyük olasılık.

 

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Apple Glass kaç TL?

Apple’ın ilk sanal gerçeklik gözlüklerinin miktarı da oldukça abartılı. Haberlere göre, yeni Apple gözlükleri ortalama 3.000 dolara mal olacak.

Apple Glass ne zaman çıkacak?

Karma gerçeklik gözlüklerinden sonra Apple Glass tanıtılacak. Apple Glass’ın 2023 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Apple’ın karma gerçeklik gözlüklerinin çok pahalı bir fiyata satışa sunulması bekleniyor.